QualityExcites2016_Gliwice

Relacja z Quality Excites 201629 czerwca 2016

Quality Excites to największa w Polsce bezpłatna konferencja poświęcona testowaniu i jakości systemów informatycznych. W ramach wydarzenia odbywały się wykłady i warsztaty. Tym razem KotrakTeam reprezentowali Barbara i Damian.

Na konferencji dało się odczuć, że automatyzacja testów nadal jest trendem wschodzącym. – relacjonuje Damian. Większa część wykładów miała charakter techniczny, niektóre z nich poświęcone były stricte programowaniu. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, od osoby początkującej w tym obszarze, po bardzo doświadczonego testera automatycznego.

Quality Excites 2016

Damianowi najbardziej podobały się wystąpienia 3 prelegentów:

– Jacek Okrojek opowiadał o narzędziach i różnych podejściach do mierzenia wydajności aplikacji. Sporą część wykładu poświęcił na podzielenie się swoim doświadczeniem w obecnie popularnym kierunku działań na świecie; tłumaczył, jak połączyć obiektywne pomiary dostarczane przez narzędzia z subiektywnymi odczuciami użytkowników.

– pomimo tego, że Bartosz Szulc — zwany Bartem — przybył aż z Gdańska, nie brakowało mu energii! Audytorium ochoczo słuchało rad Barta dotyczących dobrych praktyk tworzenia testów automatycznych. Inspirował do modyfikacji istniejących przypadków i „leczenia powikłań” podczas bieżącej pracy.

dr Jędrzej Osiński wygłosił prezentację o tematyce miękkiej, która była dobrym przerywnikiem i pomagała oderwać się na chwilę od sporej dawki informacji technicznych. Dr Osiński jest niepoprawnym optymistą który przekonuje, że problemy w naszym życiu są czymś naturalnym i należy nauczyć się radzić sobie z nimi z uśmiechem na twarzy. Każde działania w naszej pracy, a nawet życiu osobistym, możemy potraktować jako projekt. Jego odpowiednie rozplanowanie spowoduje, że spojrzymy z innej perspektywy na nasze postępowanie. Wykład dał słuchaczom zastrzyk optymizmu i dobrego humoru. Działajmy!

Quality Excites 2016_

Basia wskazuje na 2 inne wykłady:

Sebastian Malaca wygłosił wykład – „Refactoring – Just do it!”. Tematem było poprawianie kodu i takie jego ulepszanie, by zostawić go w lepszym stanie niż gdy się go widziało po raz pierwszy. Każdy kod pisany przez kilka lat, nierzadko przez wiele osób jednocześnie, jest po prostu zbyt skomplikowany, niezrozumiały lub musi być ulepszony dla podtrzymania wysokiej jakości oprogramowania. W trakcie wykładu omówiono wrażliwe części kodu, na które szczególnie należy zwrócić uwagę przy jego poprawianiu; celem jest, by kod nadal działał zgodnie z założeniami i wydajnie.

– kolejnym wykładem, na który warto było zwrócić uwagę, była prezentacja Katarzyny Balcerzak „Użytkownicy nie gryzą, czyli jak zbudowaliśmy zaangażowaną społeczność”. W przypadku jakiegokolwiek projektu, gdzie rozwiązania mają bezpośrednio służyć indywidualnym klientom ważne jest, aby to oni testowali przygotowane rozwiązania. To dla nich system został stworzony, więc ma spełniać ich indywidualne potrzeby. Prelegentka prezentowała case study, w którym poszczególne rozwiązania były testowane przez profesjonalnych testerów oraz nieprofesjonalnych ochotników. Pytania i zakres testów oczywiście się różniły, jednak wszystkie uwagi były cenne — bo płynące z różnych punktów widzenia.

Quality Excites

fot. Organizator

Na Quality Excites nie mogło obyć się bez kibicowania Naszym na Euro2016! Konferencja odbywała się w bardzo luźnej atmosferze, więc w przerwie na lunch uczestnicy oglądali mecz Polska – Szwajcaria. Okazało się, że tak duże grono codziennych pesymistów (bo tester na co dzień jest profesjonalnym pesymistą – przyp. red.) zebranych w jednym miejscu i wierzących, że tym razem się uda, pomogło Polakom wygrać mecz 🙂

A my mieliśmy kolejne miłe doświadczenia z udziału w niezwykle udanej konferencji 🙂 Cieszy nas, że testowanie aplikacji jest ważnym tematem wśród wydarzeń dedykowanych branży IT!

Chcesz dołączyć do grona naszych testerów? Zapoznaj się z ofertami pracy i stażu!

Pozostań z nami w kontakcie - polub nas w mediach społecznościowych!

Odwiedź nasz profil na FB!
Odwiedź nasz profil na FB!
Zobacz nasze filmy na YT!
Odwiedź nasz profil na LI!

Napisz komentarz

Zobacz inne wpisy: