FRONTEND-CON 2017

Relacja z FRONTEND-CON 201726 września 2017

W miniony weekend Sebastian, Lead Frontend Developer z naszego KotrakTeamu, uczestniczył we FRONTEND-CON. To jedna z największych konferencji poświęconych front-end developerom w tej części Europy, a my mamy dla Was jego relację z wydarzenia 🙂

FRONTEND-CON odbyło się 22-23 wrześnie w EXPO XXI w Warszawie. Muszę przyznać, że to bardzo dobry wybór, jeżeli chodzi o miejsce oraz o oprawę techniczną konferencji. Od samego początku dało się odczuć atmosferę zainteresowania nowinkami technologicznymi i nowymi kierunkami, o których opowiedzieli prelegenci z różnych zakątków świata.

Pomiędzy prelekcjami odbywały się Q&A Sessions, jak również Lighting talks. Natomiast to, co warto podkreślić, to świetnie zorganizowana ponad godzinna Round table session. Podczas jej trwania stworzono stoliki tematyczne, przy których prowadzono żywiołowe dyskusje dotyczące wybranej dziedziny (m.in. Angular, React, GraphQL, Agile, TypeScript).

Osobiście najbardziej zaciekawił mnie stolik dedykowany Angularowi, moderowany przez Jorge Cano z Argentyny, który pokazał mnóstwo przykładów z użyciem RxJS. Po tej żywiołowej rozmowie dot. programowania reaktywnego, możliwości oraz ograniczeń standardu ES6 Promise i zaradzaniu temu przy użyciu observable w RxJS, wiele osób z pewnością wdroży w życie to podejście w swoich projektach.

Poniżej opis wybranych prezentacji:

Lea Verou, Opening Keynote: CSS (Variable) Secrets

Podczas swojej prelekcji Lea pokazała, jak wielkie możliwości daje stosowanie zmiennych. Pozwalają one na zdecydowane uproszczenie kodu i jego lepszą wydajność (tutaj warto wspomnieć o szybkości animacji tworzonych w CSS w stosunku do tych przygotowanych w JS). Sporą część zajęła także tematyka translacji i refactoringu wcześniej przygotowanych animacji oraz omówienie nowości w standardzie CSS m.in. registerProperty, czyli tworzenie właściwości CSS z poziomu kodu JS.

FRONTEND-CON 2017

Kacper Sokołowski, You use Content Security Policy, don’t you?

W prezentacji zwrócił uwagę na istotny problem bezpieczeństwa aplikacji od strony frontu, który jest często bagatelizowany podczas tworzenia oprogramowania. Na pochwałę zasługuje przeprowadzone case study, w którym za pomocą specjalnie spreparowanego bloga zostały zaprezentowane popularne ataki XSS (m.in. kradzież plików cookie z sesją użytkownika). Na wybranych przykładach przedstawił także poprawną konfigurację CSP. Po takiej prezentacji myślę, że większość developerów będzie z pewnością przywiązywać większą uwagę do walidacji wprowadzanych danych 🙂

Bartosz Pietrucha, Angular Router – let’s get lazy!

W swoim wystąpieniu zaznajomił początkujących w fachu z tematyką tworzenia poprawnego routingu i preloadingu w Angularze 4. Znalazło się również coś dla zaawansowanych, jak lazy loading (temat często poruszany na forach branżowych oraz kanałach Slacka), czyli ładowanie określonych zestawów skryptów w zależności od wybranego modułu. Całość prelekcji była poparta ciekawym case study, w którym krok po kroku zaprezentowano wdrażanie kolejnych funkcjonalności i usprawnień. Natomiast w webpack-bundle-analyzer dało się zaobserwować np. podział skryptów na moduły, a w końcowym efekcie stworzenie pełnej konfiguracji aplikacji.

Patrick Stapfer, The Road to a Statically Typed JavaScript Future

Na wnioskach wyciągniętych z własnego doświadczenia poruszył ważną kwestię ewolucji JavaScriptu, który na przestrzeni ostatnich lat przechodzi dynamiczną metamorfozę, stając się językiem łatwym do nauki. Natomiast z drugiej strony zwrócił uwagę, że dynamika, elastyczność i mnogość wielu rozwiązań stwarza realne problemy przy debbugowaniu naszych aplikacji. Cześć prezentacji dotyczyła również TypeScriptu: dlaczego potrzebujemy definicji typów i jak wpływają one na projektowanie interfejsów API. Warto podkreślić również ciekawą formę prezentacji, która zawierała konkretne informacje i wiele przykładów z użyciem ReasonML i BuckleScript.

FRONTEND-CON 2017

Shmuela Jacobs, PWA Made Simple with Angular

Bardzo ciekawa prelekcja podczas, której Shmuela przeprowadziła nas przez cały proces tworzenia aplikacji w standardzie PWA (Progressive Web Apps – często poruszany temat podczas całej konferencji). Zostały wspomniane najważniejsze kwestie, jak progresywne rozszerzenia, responsywność czy niezależność połączenia dzięki zastosowaniu Service Workers. Kolejnym ciekawym elementem wystąpienia była optymalizacja wcześniej przygotowanej aplikacji w Angularze i dostosowanie jej do standardu PWA w oparciu o narzędzia developerskie Google Chrome. Końcowy efekt był satysfakcjonujący i spotkał się z dużą sympatią uczestników. Warto wspomnieć, że była to kolejna prezentacja z Angulara CLI w ciągu tych dwóch dni, lecz każda z nich miała w sobie wiele wartości dodanych.

Reasumując

Całe wydarzenie z pewnością stało się  kolejną cegiełką przyczyniającą do ciągle rosnącej popularności technologii frontendowych. Jest to ważna inicjatywa dla całego community, które w dobie nieustannie zmieniających się trendów projektowych ma potrzebę wymiany swoich doświadczeń z kolegami z branży. Myślę, że podczas tych dwóch dni każdy znalazł coś ciekawego dla siebie, nawiązał nowe kontakty branżowe, a w kuluarach wziął udział w ciekawych dyskusjach z ludźmi podzielającymi jego pasję.

FRONTEND-CON 2017

Pozostań z nami w kontakcie - polub nas w mediach społecznościowych!

Odwiedź nasz profil na FB!
Odwiedź nasz profil na FB!
Zobacz nasze filmy na YT!
Odwiedź nasz profil na LI!

Napisz komentarz

Zobacz inne wpisy: