Quality Excites 2017

Relacja z Quality Excites 201729 czerwca 2017

Kotrak Team ponownie zawitał na jedną z najciekawszych polskich konferencji Quality Excites, poświęconej jakości oprogramowania. Wydarzenie zgromadziło specjalistów, mogących nie tylko zdobyć nową wiedzę, ale również wymienić się doświadczeniem i nawiązać nowe kontakty branżowe.

O rosnącej popularności konferencji Quality Excites świadczy sam fakt, iż w tym roku jej czas trwania wydłużył się z jednego do dwóch dni. Pierwszy w całości poświęcono warsztatom, zaś w gronie prelegentów, prócz polskich ekspertów, znalazły się także zagraniczne osobistości o światowej renomie.
Naszą reprezentację tworzyli Monika i Damian, szczęśliwy posiadacz wejściówki „Gościa” za chęć współtworzenia wydarzenia. Najbardziej ich uwagę zwróciły spotkania z polskimi specjalistami, o czym wspominają w poniższej relacji  🙂 

Quaity Excites 2017

Żywiołowa prelekcja „Jakaś prezentacja o testach bezpieczeństwa <script>alert(1)</script>” Mateusza Piaszczaka przedstawiła ciekawe aspekty tego tematu. Dostarczyła także sporo informacji na temat narzędzi „gotowych do użycia”, również przez osoby niemające do tej pory zbyt wiele wspólnego z testami bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem wystąpienia było wzbogacanie go przez Mateusza o dygresje i anegdoty z codziennej pracy. Zamienił tym techniczny wykład w niezwykle absorbującą prelekcją.

Zbigniew Moćkun w czasie wystąpienia „Metryki i raporty jakościowe, czyli tam i z powrotem” przedstawił drogę, jaką przeszła jego organizacja od start-up’a do podejścia korporacyjnego w zarządzaniu projektami oraz jakością. Interesującym elementem prelekcji okazały się przygotowane metryki testowe, których częściowe wykorzystanie Zbigniew zaprezentował w poszczególnych projektach.

Quaity Excites 2017

Prezentacja „Magia Chaosu” Kamili Mrozek poświęcona został miękkim tematom branży. Autorka wystąpienia zaprezentowała dualizm charakteryzujący pracę testera.  Z jednej strony powinno cechować go bojowe nastawienie do działania, z drugiej zaś całkowite opanowanie. Wydaje się, że taki powinien być każdy tester! Kamila zaraziła nas pomysłami na radzenie sobie z codzienną pracą. Zaprezentowała jak przełączać się pomiędzy krytycznym i kreatywnym myśleniem nad zadaniami oraz radzić sobie z wszelkimi zmianami.

Wykład „DevTest Pairing w DevOps” Michała Buczko poruszył temat edukacji programistów w zakresie prowadzenia testów oraz czasu potrzebnego na ich  przeprowadzenie. Pokazano nam również, jak takie działania procentują w następnych etapach pracy. Dodatkowo Michał zapoznał nas ze sposobem przekazywania wiedzy w jego organizacji, czego kwintesencja zawarta została w tytule wystąpienia.

Quaity Excites 2017

Najbardziej jednak do gustu przypadła nam prelekcja Daniela Pokusy zatytułowana „Architektura, która ewoluuje”. Od początku było widać, jak dobrze prelegent zna publiczność oraz jej zawodowe problemy.  Wystąpienie rozpoczął od powszechnej opinii, że testy w projektach IT są postrzegane jako dodatkowy koszt zarówno dla programistów, jak i klienta. Jednak aby uspokoić niezadowolenie audytorium, szybko zbalansował swoją wypowiedź stwierdzeniem, iż bez nich nie byłoby możliwe dostarczenie produktu najwyższej jakości. Dalsza część prezentacji poruszyła temat  szacowania ceny wykonywania oraz typowania testów, koniecznych do zautomatyzowania w kontekście kosztów. Aby sprawiedliwości stało się za dość, Daniel przedstawił kilka zasad, które powinny być stosowane przez wszystkich uczestników projektu. Pokazują one istotę oraz wagę testów, wykreślając je z ligi „obywatel drugiej kategorii”.

Quaity Excites 2017

To tyle jeśli chodzi o tegoroczną konferencję Quality Excites – kolejna relacja już za rok! 🙂

Pozostań z nami w kontakcie - polub nas w mediach społecznościowych!

Odwiedź nasz profil na FB!
Odwiedź nasz profil na FB!
Zobacz nasze filmy na YT!
Odwiedź nasz profil na LI!

Napisz komentarz

Zobacz inne wpisy: