leasing oprogramowania

Leasing oprogramowania. Co warto wiedzieć?22 marca 2019

Zakup oprogramowania do firmy to nie rzadko kosztowny wydatek, który potrafi znacząco nadszarpnąć jej budżet. W takim momencie wielu przedsiębiorców zaczyna rozważać kredyt lub pozyskanie środków z funduszy unijnych, jako rozwiązanie problemu. Jednak prócz tych dwóch opcji istnieje jeszcze trzecia – leasing oprogramowania. Działa on na bardzo podobnych zasadach jak leasing na samochód lub leasing na rozwiązania IT i stanowi ciekawą alternatywę dla wcześniej wymienionych rozwiązań.

Z naszego wywiadu dowiesz się m.in.:

Na pytania dotyczące wszystkich aspektów tej formy leasingu odpowiada Damian Sowiński, Dyrektor ds. handlowych Region Śląsk i Małopolska w firmie leasingowej GRENKE.

Dlaczego warto skorzystać z leasingu na oprogramowanie?

Powodów jest wiele, ale najważniejsze to ekonomia i wygoda. Wszyscy przedsiębiorący wiedzą, że oprogramowanie to często spora inwestycja, która potrafi nadszarpnąć stabilność finansową. Dzięki leasingowi można sfinansować ten wydatek bez naruszania budżetu firmowego i jeszcze na tym zyskać. Jak? Po pierwsze sfinansowane w ten sposób oprogramowanie od razu na siebie zarabia, a po drugie korzystamy ze wszystkich zalet leasingu, a tych jest naprawdę wiele. Raty leasingu stanowią w całości koszt uzyskania przychodu i pozwalają zmniejszyć podstawę opodatkowania w podatku dochodowym. To duży plus, bo w przypadku zakupu za gotówkę lub na kredyt koszt podatkowy stanowi jedynie comiesięczny odpis amortyzacyjny.
Ponadto leasing jest bardzo dostępny i wygodny do spłacania – gwarantujemy stałą ratę przez cały okres umowy.

Chcesz kupić profesjonalne oprogramowanie do firmy w ofercie z leasingiem?

Zadzwoń: 604 526 261

Na czym polega leasing oprogramowania?

Zasada jest tu taka sama, jak w przypadku finansowania np. samochodów. Różnica jest tylko taka, że oprogramowanie nie ma fizycznej postaci, najczęściej udostępniane jest w postaci linku, czy klucza dostępu. Dlatego właśnie trzeba uzyskać stosowną zgodę producenta na udzielenie leasingu, a klientowi końcowemu udziela się sublicencji na używanie oprogramowania. Na polskim rynku działa tylko kilka firm leasingowych, które oferują tą formę finansowania oprogramowania, dlatego warto nawiązać współpracę z doświadczonym leasingodawcą, który ma doświadczenie w tym obszarze.

Prawdą jest, że o ile leasing sprzętu IT staje się coraz bardziej popularny, o tyle w przypadku oprogramowania nadal jest pewną innowacją, dlatego jednym z celów biznesowych Grenke jest działalność edukacyjna w tym temacie.

leasing oprogramowania co to jest
 

Jakie rodzaje oprogramowania obejmuje leasing?

Grenke pozwala na leasing praktycznie każdego oprogramowania – ogólnego, specjalistycznego czy technicznego, niezależnie od branży. Jest to w tej chwili kilkaset różnych produktów tworzonych przez polskich oraz zagranicznych producentów. Specjalizujemy się w leasingu oprogramowania wieczystego, co oznacza, że nie możemy finansować licencji czasowych wykupionych na abonament.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z leasingu na oprogramowanie?

W Grenke naszym motto jest szybkość, dostępność i minimum formalności, warunki udzielania leasingu są więc naprawdę proste. Ważne, aby firma istniała minimum 6 miesięcy, a osoba reprezentująca firmę wypełni prosty wniosek leasingowy – zajmuje to maksymalnie 10 minut i jest dużo prostsze niż w przypadku kredytu. Następnie musimy uzyskać zgodę producenta oprogramowania na udzielenie leasingu, ale z tym na ogół nie ma problemu.

Ile trwają przykładowe umowy leasingowe na oprogramowanie?

To zależy od potrzeb. W Grenke okres finansowania może wynosić od 18 do 60 miesięcy, przy czym warto wiedzieć, że im krótszy jest ten czas, tym korzystniejsze są warunki. Jeśli chodzi o kwoty leasingu, to tu też przedział jest bardzo duży – finansujemy inwestycje od 3000 zł netto, aż do miliona.

leasing oprogramowania koszty
 

Czy po upływanie trwania umowy leasingowej musimy wykupić oprogramowanie?

Tak, w tym przypadku umowa leasingu zawsze kończy się wykupem. Kwota wykupu jest znana z góry i zazwyczaj wynosi 1% wartości oprogramowania. Inaczej jest w przypadku finansowania sprzętu IT – tu do wyboru mamy również leasing nowoczesny, którego istotą jest używanie bez konieczności posiadania na własność. Przypomina to wynajem – klient korzysta np. z komputera, a po upływie umowy leasingowej nie wykupuje go, ale wymienia na nowy.

Jakie jeszcze atuty posiada leasing oprogramowania?

Wiemy, że dzisiaj technologie zmieniają się bardzo szybko, dlatego inwestycja w nowe oprogramowanie czy sprzęt IT to konieczność. Dzięki leasingowi nie trzeba angażować własnych środków, by korzystać z najnowszych technologii i zyskać przewagę nad konkurencją. Leasing jest dostępny – umożliwia finansowanie 100% inwestycji i dodatkowo pozwala na ulgi podatkowe. Stała rata i brak dodatkowych kosztów zapewnia stabilność finansową. Myślę więc, że leasing to nie tylko korzystna, ale też bezpieczna i pewna forma finansowania, która się po prostu opłaca.

Myślisz nad leasingiem oprogramowania, które usprawni działanie Twojej firmy?
Opowiedz nam o swoich potrzebach!

Wypełnij formularz, a my oddzwonimy do Ciebie:Imię i nazwisko

Adres email (wymagane)

Telefon (wymagane)

Wskaż, z jakiego województwa jesteś (wymagane):

Wiadomość

Wpisz kod zabezpieczający: captcha

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez KOTRAK S.A. moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu, w zakresie przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez KOTRAK S.A. związanych z zadanym pytaniem, uzyskaniem odpowiedzi na zadane pytanie, jak również wyrażam zgodę na otrzymywanie za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu istotnych informacji dotyczących produktów i usług KOTRAK S.A. zgodnie z treścią mojego zapytania.

Przeczytaj całą treść zgody...

Pozostań z nami w kontakcie - polub nas w mediach społecznościowych!

Odwiedź nasz profil na FB!
Odwiedź nasz profil na FB!
Zobacz nasze filmy na YT!
Odwiedź nasz profil na LI!

Napisz komentarz