Leasing IT

Leasing na rozwiązania IT – jak inwestować w rozwój firmy?2 lutego 2017

Leasing to wygodna forma finansowania, gdy koszt zakupu oprogramowania przewyższa dostępny budżet. O tym, kto może wziąć leasing i jak wygląda procedura składania wniosku leasingowego opowiadają nasi eksperci – Anna Stasiak z Europejskiego Funduszu Leasingowego S.A. oraz Damian Sowiński z GRENKELEASING Sp. z o.o. Zapraszamy na pierwszą część cyklu!

GRENKE to ekspert w dziedzinie leasingu IT, oprogramowania i sprzętu technologicznego. Firma jest częścią międzynarodowego koncernu GRENKE AG, jednej z największych, niezależnych niemieckich firm leasingowych. GRENKE działa na rynku już prawie 40 lat, ma oddziały w trzydziestu krajach i specjalizuje się w leasingu sprzętu IT dla małych i średnich firm.

Europejski Fundusz Leasingowy S.A. rozpoczął działalność w czerwcu 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Aktualnie EFL to prężna instytucja finansowa z 25-letnim doświadczeniem, kadrą najwyższej klasy specjalistów i wyspecjalizowanym zapleczem infrastrukturalnym.

Grenke leasing
EFL

– Do jakich firm kierowana jest Państwa oferta?

Damian GrenkeDamian Sowiński: Nasza oferta kierowana jest do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które mają potrzebę inwestowania, niezależnie od formy prawnej prowadzonej działalności. Nie ma również znaczenia, jaką branżę reprezentuje przedsiębiorca – istotne jest, że chce realizować plan rozwoju firmy. Udzielamy leasingu także instytucjom państwowym, szkołom prywatnym i państwowym, stowarzyszeniom czy parafiom.

Resized_PhotoEditor-1484126489022Anna Stasiak: EFL kieruje ofertę do każdego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Warunkiem jest okres trwania działalności od minimum 6 miesięcy. Umowę leasingu możemy podpisać także z nową działalnością, ale pod warunkiem poręczenia transakcji drugim, prosperującym podmiotem.

– Jak krótko zdefiniowalibyście Państwo czym jest leasing i jakie są jego podstawowe zalety?

DS: Leasing to przede wszystkim szybki i prosty sposób na dostęp do nowoczesnych technologii bez konieczności angażowania własnych środków. A to właśnie stosowanie nowoczesnych technologii w dzisiejszych czasach stanowi o przewadze konkurencyjnej na rynku. Leasing  zdecydowanie poprawia płynność finansową firmy, przy jednoczesnych korzyściach podatkowych związanych z traktowaniem raty leasingu w całości jako kosztu dla przedsiębiorcy. Uzyskanie finansowania w formie leasingu jest do tego zdecydowanie łatwiejsze i szybsze niż np. kredytu bankowego. Naszym klientom oferujemy uzyskanie decyzji nawet w jeden dzień. Dlatego finansowanie w formie leasingu sprawdza się  zarówno w przypadku małych jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i dużych korporacji.

AS: Dodatkowo cechą leasingu jest elastyczność oraz szybkie i proste procedury. Jest to finansowanie dostosowane do indywidualnych potrzeb. Łączy się z innymi atutami – wpłata własna już od 0%, decyzja „od ręki” do 500 tys. zł netto, samodzielnie można zmienić wysokość rat, czynsz w leasingu operacyjnym stanowi w całości koszt uzyskania przychodu, leasing może objąć całą inwestycję, zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie wraz z instalacją.

– Czy w Państwa ofercie jest jakieś wyjątkowe narzędzie do finansowania, które szczególnie polecacie klientom?

DS: Dla naszych klientów mogę polecić Leasing Nowoczesny, czyli formę najmu długoterminowego. Taki rodzaj leasingu jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla przedmiotów, które szybko tracą na wartości. Często dzieje się tak w przypadku sprzętu z obszaru nowoczesnych technologii IT,  który już po kilku miesiącach traci na wartości nawet kilkanaście procent. GRENKE daje więc możliwość  płacenia stałych, niskich rat za korzystanie z najnowocześniejszych technologii bez konieczności nabywania urządzeń na własność.

AS: W przypadku EFL jest nim na pewno elastyczne zarządzanie umową przy leasingu operacyjnym PRODUKT:LEASING SWOBODNY. Polega ono na samodzielnej zmianie wysokości rat przez Klienta na Portalu Klient EFL. Możliwe jest dokonanie nawet 6 zmian harmonogramu w każdym roku trwania umowy leasingu. 3 razy w ciągu roku rata może zostać zmniejszona do 1 PLN.

– Co wpływa na decyzję o przyznaniu leasingu?

AS: Na decyzję wpływa wiele czynników między innymi: okres prowadzenia działalności, wyniki finansowe, rodzaj branży.

DS: Oczywiście dla uzyskania finansowania ma także znaczenie weryfikacja wniosku leasingowego. Jednak w GRENKE zdajemy sobie sprawę, że każdą firmę cechuje odmienna specyfika i najlepiej zna ją właściciel, dlatego nasi doświadczeni pracownicy mają elastyczne podejście do każdego klienta.

– Czy wzięcie produktu w leasing jest skomplikowane? Ile trwa procedura i jak ona wygląda krok po kroku?

DS: Wręcz przeciwnie. Uzyskanie finansowania w formie leasingu cechuje prosta procedura. Naszym klientom proponujemy szybką decyzję, nawet w jeden dzień, na podstawie prostego wniosku leasingowego. Na każdym etapie klient może zwrócić się o pomoc bezpośrednio do przypisanego opiekuna w GRENKE. Współpracujemy z wyspecjalizowaną siecią sprawdzonych partnerów, dlatego zazwyczaj w krótkim odstępie czasu od wydania decyzji leasingowej klient może spodziewać się dostawy sprzętu.

AS: Leasing według mnie jest jedną z prostszych metod finansowania i po otrzymaniu kompletu podstawowych dokumentów od leasingobiorcy decyzja najczęściej wydawana jest do 15 minut. Wymagane dokumenty to wniosek leasingowy, dokument finansowy za poprzedni rok i aktualny. Po otrzymaniu decyzji pozytywnej podpisujemy umowę leasingu, robimy oficjalne zamówienie do dostawcy i reszta już zależy od dostawcy.

Już wkrótce zapraszamy na drugą część cyklu. Nasi eksperci odpowiedzą na pytania: czy można wziąć oprogramowanie w leasing, czym się różni leasing operacyjny od finansowego oraz jak z leasingu korzystają przedsiębiorcy.

Jesteś zainteresowany ofertą leasingową?
Skontaktuj się z naszym ekspertem!

Pozostań z nami w kontakcie - polub nas w mediach społecznościowych!

Odwiedź nasz profil na FB!
Odwiedź nasz profil na FB!
Zobacz nasze filmy na YT!
Odwiedź nasz profil na LI!

Napisz komentarz