erecepta co to jest

E-Recepta – co to jest i na czym polega?7 maja 2019

Wraz z rozpoczęciem projektu cyfryzacji polskiej służby zdrowia, pojawiły się nowe rozwiązania technologiczne. Nadchodzące zmiany mają na celu ułatwić i usprawnić pracę aptek, przychodni oraz innych placówek medycznych. To pomoc dla lekarzy, farmaceutów, jak i samych pacjentów. Za sprawą dedykowanego serwisu internetowego będą oni posiadać dostęp całej swojej do dokumentacji medycznej, np. informacji dotyczących zaleceń związanych z procesami leczenia i dawkowania leków.

Proces cyfryzacji przyczynił się już do wycofania w 2018 roku z obiegu papierowego zwolnienia lekarskiego. Ten sam los spotka wkrótce skierowanie, zastępując je elektroniczną wersją. Od niedawna pacjenci mogą również realizować e-recepty, które oficjalnie do obiegu wejdą wraz z początkiem 2020 roku.

Nim jednak ten termin nastąpi, poświęćmy chwilę uwagi, by lepiej poznać procesy działania elektronicznej recepty i odpowiedzieć na pytanie: co to jest? I na czym polega?

Co to jest e-recepta?

Jest to elektroniczna forma recepty, która w bezpieczny i wygodny sposób pozwala na wykupienie wystawionych przez lekarza leków. E-recepta, w przeciwieństwie do jej papierowej wersji, wystawiana jest w programie, który łączy się z Internetowym Kontem Pacjenta (IKP) i może być realizowana bez potrzeby drukowania.

Polska Służba Zdrowia już od dłuższego czasu pracuje nad zmianą systemu opieki w naszym kraju, by dopasować ją do europejskich standardów. E-recepta jest właśnie jednym z wyznaczników tych zmian, niosącym za sobą nową jakość korzystania z usług NFZ.

Szukasz oprogramowania do Twojej placówki medycznej?

Zadzwoń: 604 526 261

Jak będzie działać e-recepta?

W prosty, łatwy i przede wszystkim bezpieczny sposób. Wystawione przez lekarza elektroniczną drogą recepty będą zapisywane w dedykowanym serwisie. Po ich wprowadzeniu do systemu pacjent otrzyma wygenerowany przez program wydruk informacyjny lub 4-cyfrowy kod w wiadomości sms bądź na adres e-mail. Po udaniu się z nimi do apteki, farmaceuta będzie mógł sprzedać przepisane leki.

jak działa erecepta

Jakie korzyści niesie za sobą e-recepta?

Po pierwsze, dzięki elektronicznej formie nowe recepty staną się bardziej czytelne zarówno dla pacjentów, jak i farmaceutów. W ten sposób znikną problemy z błędnymi danymi, brakiem pieczątki czy niewyraźnym pismem lekarzy. Tym samym zostanie wyeliminowane ryzyko odrzucenia recepty ze strony farmaceuty i braku możliwości wykupienia leku.

E-recepta będzie możliwa do realizacji w każdej aptece, jak również dostępna z poziomu aplikacji internetowej. Jeśli przez przypadek pacjent zgubi jej papierową wersję lub usunie kod z maila czy komórki, to zawsze będzie miał do niej dostęp poprzez konto na portalu IKP. Zawsze będzie mógł ją zrealizować.

Z elektroniczną receptą pacjent może również wykupić część przepisanych leków, bez konieczności wystawiania odpisu, na późniejszą realizację reszty.

Za pomocą strony IKP pacjent otrzymuje także stały dostęp do listy wszystkich wystawionych recept oraz do czytelnie przygotowanych informacji o dawkowaniu przepisanych leków. Wszystko to przez komputer (przeglądarki internetowe) czy telefon.

Od kiedy będą obowiązywać e-recepty?

Od początku 2019 r. możemy zrealizować je w aptekach oznaczonych specjalną naklejką Ministerstwa Zdrowia (ich mapa znajduje się na stronie ministerstwa). Warto jednak wiedzieć, że obowiązek wdrożenia programu pozwalającego na wystawienie e-recepty wchodzi w życie wraz z 1 stycznia 2020 r. Oznacza to, że do końca grudnia 2019 r. placówki medyczne mają czas na wprowadzenie systemu pozwalającego na przygotowanie oraz wystawienie recept drogą elektroniczną.

na czym polega erecepta

Czym jest Profil Zaufany?

Jest to forma elektronicznego podpisu, pozwalająca na sygnowanie dokumentów składanych do publicznych instytucji, takich jak podania i wnioski. Zgodnie z wytycznymi narzuconymi przez ministerstwo, Profil Zaufany zawiera potwierdzone dane, które identyfikują jego posiadacza w usługach publicznych i uprawniają do korzystania z nich drogą online. Składają się one z imienia, nazwiska, daty urodzenia oraz numeru PESEL.

Profil zaufany można założyć bezpłatnie przez internet na stronie Ministerstwa Cyfryzacji lub w punkcie potwierdzającym, czyli urzędach i wybranych bankach.

Posiadanie Profilu Zaufanego pozwala na otwarcie Internetowego Konta Pacjenta.

Co to jest Internetowe Konto Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta, w skrócie IKP, to aplikacja pozwalająca pacjentowi na wgląd w jego informacje medyczne. Zakłada się je szybko i bezpłatnie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, po wcześniejszym aktywowaniu Profilu Zaufanego.

W ramach konta pacjenci otrzymują dostęp do listy wystawionych recept oraz zaleceń lekarzy dotyczących dawkowania leków. Znajdą tam również informacje o kwotach refundacji dla specyfików i udzielonych pacjentowi świadczeniach przez NFZ.

IKP pozwala także na otrzymywanie nowych recept w celu kontynuacji leczenia bez konieczności odbycia kolejnej wizyty u lekarza. Recepty mogą zostać wystawione np. przez pielęgniarkę lub położną po konsultacji telemedycznej. Konto umożliwia też upoważnienie innych osób do wglądu do twoich informacji medycznych.

Wraz z nadchodzącymi zmianami strona IKP pozwoli uzyskać pacjentom dostęp do pełnej dokumentacji medycznej, jak np. historii przebytych chorób, oraz umożliwi umówienie się na wizyty z lekarzem przez internet.

Poszukujesz oprogramowania do obsługi e-recept w placówce medycznej?
Wypełnij formularz i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym ekspertem:Twoje imię

Adres email (wymagane)

Wskaż, z jakiego województwa jesteś (wymagane):

Wpisz kod zabezpieczający: captcha

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez KOTRAK S.A. moich danych osobowych zawartych w niniejszym formularzu, w zakresie przekazywania informacji o produktach i usługach oferowanych przez KOTRAK S.A. związanych z zadanym pytaniem, uzyskaniem odpowiedzi na zadane pytanie, jak również wyrażam zgodę na otrzymywanie za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu istotnych informacji dotyczących produktów i usług KOTRAK S.A. zgodnie z treścią mojego zapytania.

Przeczytaj całą treść zgody...

Pozostań z nami w kontakcie - polub nas w mediach społecznościowych!

Odwiedź nasz profil na FB!
Odwiedź nasz profil na FB!
Zobacz nasze filmy na YT!
Odwiedź nasz profil na LI!

Komentarze

A gdzie moge w ogóle takie e-recepty realizować? Bo nie wiem czy mi np. nie odmówią.

Obecnie e-recepty są realizowane przez większość aptek w naszym kraju 🙂

Napisz komentarz

Zobacz inne wpisy: