vat split payment

VAT split payment dostępny od 1 lipca15 czerwca 2018

Od 1 lipca w Polsce dla sektora B2B dostępny będzie nowy model płatności – split payment. Jest to mechanizm podzielonej płatności polegający na możliwości rozłożenia jej na dwie części: na konto dostawcy trafia kwota netto, a VAT – na specjalny, przypisany mu rachunek. Ma on na celu uszczelnienie systemu podatkowego. 

Korzystanie ze split payment ma być jedną z przesłanek należytej staranności w VAT. Płatnik będzie dokonywać tylko jednej płatności i wskazywać, jaki odsetek będzie stanowić kwotę netto, a jaki kwotę podatku, która trafi na konto VAT sprzedawcy. Środki z rachunku VAT będą mogły być przeznaczone jedynie na wpłaty VAT do urzędu skarbowego, płatności podatku na rachunek VAT dostawcy albo zwrotu kwoty tego podatku wynikającej z korekty.

Film pokazujący jak zrealizować płatność typu split payment przy pomocy systemu Comarch ERP XL

Na ten moment split payment jest dobrowolny. Ministerstwo Finansów prognozuje, że najwcześniejszą możliwą datą wprowadzenia obowiązkowych płatności podzielonych będzie 1 stycznia 2019 roku. Planuje implementować go najpierw w tych branżach, w których obecnie stosuje się odwrotne obciążenie.

Napisz komentarz