nowa struktura jpk vat

Nowa struktura JPK_VAT19 czerwca 2019

6 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Dotyczył on głównie nowej struktury pliku JPK_VAT, który zastąpi ewidencję VAT, VAT-7 i VAT-7K. Deklaracja VAT ma być wysyłana jedynie drogą elektroniczną. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku.

Jak deklaruje Ministerstwo Finansów, celem wprowadzenia nowych wzorów pliku JPK_VAT ma być przede wszystkim ograniczenie wyłudzeń podatku VAT, a także ukrócenie procederu wystawiania „pustych faktur”. Ogromną zaletą dla przedsiębiorców będzie również spore uproszczenie w formalnościach – wszystkie potrzebne fiskusowi dane prześlą oni w jednym dokumencie, zamiast w kilku. Podatnicy nie będą musieli przesyłać osobno ewidencji VAT, deklaracji VAT i dodatkowych dokumentów jako załączników.

Najważniejsze informacje w naszym artykule:

Zachęcamy do zapoznania się z ważnymi informacjami o nowym pliku JPK_VAT, aby być gotowym na wdrożenie zmian już wkrótce.

 

Nowa struktura JPK_VAT – na czym będzie polegać?

 

Zaproponowana przez ustawodawcę nowa struktura JPK_VAT będzie łączyć ze sobą deklarację VAT (zastępującą VAT-7 i VAT-7K) z ewidencją VAT. Dzięki temu rozwiązaniu podatnik będzie wysyłać do urzędu skarbowego tylko jeden elektroniczny dokument JPK_VAT. Konsekwencją zapowiadanych zmian będzie likwidacja załączników VAT-ZZ, VAT-ZD, VAT-ZT, a także wniosków dołączanych do deklaracji jako osobne dokumenty. Załączniki zastępować będą pola wyboru w nowym pliku JPK.

Usunięta zostanie także deklaracja VAT-27 (informacje podsumowujące o obrocie krajowym). Dane pochodzące z tej deklaracji również będą uwzględnione w nowym pliku JPK_VAT.

Podatnicy VAT będą musieli nadal składać deklaracje, informacje i druki: VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-12, VAT-13, VAT-21, VAT-23, VAT-26, VAT-UE, VAT-UEK, VAT-R, VAT-Z, VIN-R, VIU-R, VIN-D i VIU-D.

 

Rozliczenia kwartalne i miesięczne z nowym plikiem JPK_VAT

 

Zgodnie z projektem, podatnicy podatku VAT rozliczający się kwartalnie i składający deklaracje VAT-7K, co miesiąc będą składać jedynie część dotyczącą ewidencji podatkowej. Część deklaracyjna będzie wypełniana po ostatnim miesiącu każdego kwartału.

Z kolei podatnicy rozliczający się miesięcznie, będą zobowiązani do przesyłania nowego pliku JPK_VAT ze zbiorczymi danymi o pełnej ewidencji podatkowej, jak i informacji niezbędnych do złożenia dotychczasowej deklaracji VAT-7 (tj. z częścią deklaracyjną i ewidencyjną).

 

Kogo obowiązuje nowy wzór JPK_VAT?

 

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązek wysyłania nowego wzoru JPK_VAT będzie dotyczył dużych przedsiębiorców. Natomiast mikro, małych i średnich przedsiębiorców obowiązek będzie dotyczyć od 1 lipca 2020 roku. Jeśli będą oni chcieli, mogą już wcześniej korzystać z nowego pliku JPK_VAT. Warto jednak zaznaczyć, że gdy podatnik dobrowolnie złoży plik JPK zgodnie z nową strukturą przed 1 lipca 2020 roku, to nie będzie mógł już wrócić do rozliczenia w poprzedniej formie (tj. złożyć osobno deklarację VAT i ewidencję VAT w formie pliku JPK_VAT).

nowa struktura jpk vat
 

Minister Finansów w rozporządzeniu określi szczegółowy zakres danych, które powinny być zawarte w ewidencji VAT. Stworzy także wzór dokumentu elektronicznego JPK_VAT. Podatnicy będą szczególnie zobligowani do tego, aby zamieszczać rzetelne i właściwe dane. Ministerstwo chce w ten sposób uniknąć sytuacji, w której analiza transakcji będzie niemożliwa lub utrudniona.

 

Sankcje za przesłanie niewłaściwego JPK_VAT

 

Za przesłanie nowego pliku JPK_VAT, który nie spełnia określonych wymogów, ustawodawca przewidział kary. Osoby, których nowy plik JPK_VAT nie zostanie poprawiony po wezwaniu urzędu skarbowego, zostaną ukarane karą 500 złotych za każdy błąd uniemożliwiający przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji.

 

Indywidualny rachunek podatkowy

 

1 stycznia 2020 roku to także czas, od kiedy wpłata podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych lub podatku od towarów i usług, niepodatkowych należności budżetowych, będzie dokonywana na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego podatnika lub płatnika.

 

Nowa struktura pliku JPK_VAT w systemie ERP

 

Systemy Comarch ERP są zawsze zgodne z obowiązującym prawem i wspierają przedsiębiorców w codziennej pracy. Wkrótce będą również dostosowane do zmiany struktury pliku JPK_VAT. Gdy tylko pojawi się odpowiednia aktualizacja, poinformujemy o tym fakcie na naszej stronie. Zachęcamy do śledzenia ważnych informacji na bieżąco!

Skontaktuj się z nami, by poznać systemy ERP

zawsze pozostające w zgodzie z aktualnie obowiązującym prawem:

Zadzwoń: 604 526 261

Napisz komentarz

Zobacz inne wpisy: