JPK Jednolity Plik Kontrolny dla MŚP od stycznia 2017

JPK dla małych i średnich firm od stycznia!16 listopada 2016

W maju tego roku Sejm zdecydował, że firmy z sektora MŚP będą przygotowywać JPK już od stycznia 2017 roku; to półtora roku szybciej, niż zakładano pierwotnie. Wybrane informacje, które mają być udostępniane nie tylko na wezwanie, ale comiesięcznie, będą dużo bardziej obszerne niż np. obecna deklaracja VAT.

JPK wprowadzono po to, by zmodernizować i uszczelnić administrację podatkową, a także szybciej przeprowadzać kontrole. Oszczędności mają sięgać 200-300 mln złotych. Jednocześnie jednolity plik kontrolny oznacza wiele wyzwań nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla twórców oprogramowania.

Systemy finansowo-księgowe będą musiały być wyposażone w nową funkcjonalność, umożliwiającą wytworzenie JPK. Część firm z kolei będzie zapewne zmuszona do zmiany zasad prowadzenia ksiąg i sposobu dokumentowania transakcji handlowych.

Właśnie dlatego zachęcamy do wdrażania oprogramowania z JPK już wcześniej – umożliwi to przygotowanie się do nowej procedury, audytów wewnętrznych i ewentualnej kontroli.

Oprogramowanie, które rekomendujemy małym i średnim firmom to Comarch ERP Optima. Producent oprogramowania przygotował stabilne aktualizacje, które pozwalają ekspresowo wygenerować JPK:

Masz pytania?

Wypełnij formularz

lub zadzwoń

+ 48 604 526 261

Wypełnij formularz

lub zadzwoń

+ 48 604 526 261

Napisz komentarz

Zobacz inne wpisy: