jednolity_plik_kontrolny

Jednolity Plik Kontrolny dla wszystkich przedsiębiorców20 maja 2016

Nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale także te z sektora MŚP, muszą przygotować się na spore zmiany. Dane z ewidencji VAT w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) w przeciągu 2 najbliższych lat mają regularnie przekazywać wszyscy prowadzący działalność. JPK ma na celu zwiększenie kontroli podatkowej i uszczelnienie systemu.

Od 1 lipca 2016 roku obowiązek raportowania mają duże firmy, tzn. te, które zatrudniają powyżej 250 pracowników, ich roczny obrót jest równy lub większy niż 50 mln € lub roczna suma bilansowa przewyższa kwotę 43 mln €. Plik trzeba składać do 25. dnia każdego miesiąca; dotyczy to także podmiotów, które składają deklaracje VAT-7 kwartalnie. Dodatkowo, JPK trzeba będzie udostępniać na żądanie właściwych organów.

Jak się przygotować do tworzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego?

jednolity plik kontrolny

Na początku dobrze jest ustalić, czy procedury wdrożone w naszej firmie zapewniają odpowiedni obieg informacji i czy wszystkie dane potrzebne do przygotowania JPK są w posiadanym zasobie wiedzy pracowników.

Jednolity Plik Kontrolny składa się z 7 struktur:

  1. Księgi rachunkowe
  2. Wyciągi bankowe
  3. Magazyn
  4. Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT
  5. Faktury VAT
  6. Podatkowa księga przychodów i rozchodów
  7. Ewidencja przychodów

Następnie, warto dysponować listą posiadanych systemów i wiedzieć, czy w ogóle, a jeśli tak — to w jaki sposób możemy pozyskać z nich potrzebne raporty.

Jeśli Twoje oprogramowanie nie dostarcza Ci wszystkich informacji, warto rozważyć zmianę systemu lub dostosować obecnie posiadany do nowych wymagań Ministerstwa Finansów. Kodeks Karny Skarbowy określa sankcje karne, do 3 mln zł za niedostarczenie informacji oraz do 6 mln zł za wprowadzenie w błąd kontroli skarbowej. Stąd w przypadku, gdy oprogramowanie z którego korzystamy jest niezintegrowane, warto sprawdzić poprawność pliku przed jego wysłaniem.

Bądź na bieżąco!

Oprogramowanie Comarch, dzięki systematycznym aktualizacjom, pozwala przedsiębiorcom na automatyczne generowanie jednolitego pliku kontrolnego i bezpieczne przesyłanie go online. Funkcjonalności JPK są już wdrożone w systemach:

  • Comarch ERP XL,
  • Comarch ERP Altum,
  • Comarch ERP Optima.

Aktualizacja Comarch Klasyka będzie dostępna w lipcu 2016 roku, natomiast Comarch ERP XT – do końca tego roku.

Małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały przesyłać JPK od 1 stycznia 2017 r., a mikroprzedsiębiorstwa od 1 stycznia 2018 r. Warto odpowiednio przygotować się do tego obowiązku już dziś.

 

Potrzebujesz pomocy w aktualizacji systemu lub wygenerowaniu JPK? Skontaktuj się z nami!

+48 604 526 261

Napisz komentarz